„Opowiem Wam o Marku” LITERALNI, Kraków
Dodane przez: GOKiW w dniu 2025-05-22
„Opowiem Wam o Marku”, reż. Marlena Maciejewska,
LITERALNI, Kraków.
sala widowiskowa GOKiW
Spektakl jest opowieścią o życiu i miłości Marka Hłaski, któremu przyszło żyć, kochać i tworzyć w trudnych czasach PRL.
Gdy kraj podnosił się ze strat wojennych, przodownicy podawali cegły, a dziewczyny prowadziły traktory, piękny dwudziestoletni polski James Dean kosił baby jak ułan.
Bywalec Kameralnej, który (według swej matki) pił, ale tylko jak mu polewano, w przeciwnym wypadku wódki nie tykał, uwikłany w trudne historie miłosne: z Hanną Golde, Agnieszką Osiecką i Sonją Ziemann, to postać niejednoznaczna – zaplątana w sieć uzależnień, oplatająca innych i dająca się oplatać.
Idealnie do ukazania tej problematyki nadaje się teatr formy, dlatego zespół w drodze improwizacji poszukiwał symboli i wprowadził grę z przedmiotem.
Scenariusz powstał na podstawie książki Radosława Młynaczyka, Proletariacki książę, listów Marka Hłaski, Agnieszki Osieckiej, fragmentów utworów Marka Hłaski: Opowiem wam o Ester, Piękni dwudziestoletni, Ósmy dzień tygodnia oraz fragmentu dramatu Sibylle Berg, Misje piękna.
Młodzi aktorzy wykorzystują także piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej: Sing sing, Miasteczko cud, Uciekaj skoro świt, Niech żyje bal, Siedzieliśmy na dachu oraz Elvisa Preslaya i Krzysztofa Komedy.
Spektakl zdobył II miejsce w Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży w Krakowie (2025)
***
Zespół powstał 4 lata temu, początkowo działał jako Teatr Proscenium przy VI LO w Krakowie, od 2 lat funkcjonuje w MDK- u im. A. Bursy w Krakowie, pracując z tą samą instruktorką- reżyserką. Grupa od początku stawia na pracę zespołową. Wspólnie poszukuje tematów i inspiracji. Zwykle tekst literacki stanowi punkt wyjścia, ale ostateczny kształt każdego projektu jest efektem wielu improwizacji zespołowych, pracy nad etiudami, konfrontacji zgłaszanych pomysłów.
Jak mówią członkowie grupy „…chyba największą radość sprawia właśnie ten etap poszukiwania, zmieniania, odnajdywania…. Energię twórczą czerpiemy nie tylko podczas zajęć teatralnych, ale także w czasie warsztatów, teatralnych spotkań z aktorami i reżyserami oraz festiwali teatrów młodzieżowych…”
Dotychczas aktorzy Literalnych zdobyli następujące nagrody: wyróżnienie i nagrodę aktorską w Ogólnopolskim Festiwalu Wolność (organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego 2025), Złoty Chochoł (I miejsce) Małopolski Festiwal Artystyczny Młodzieży (2025); wyróżnienie w Ogólnopolskich Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łodzi (2024); II miejsce i 3 nagrody aktorskie w Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych w Krakowie (2024); 3 nagrody aktorskie w Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży (2024).
***
XIII Prezentacje Teatrów Poszukujących o Nagrodę im. Tadeusza Kantora Kantoralia projekt realizowany w ramach zadania „Mecenat Kulturalny” 2025 przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Marii Kantora
Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego
***
Pod HONOROWYM PATRONATEM
Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla
Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Piotra Kupusty
Wójta Gminy Wielopole Skrzyńskie Marka Tęczara
***
PARTNERZY
Cricoteka
Fundacja im. Tadeusza Kantora
Kantorówka ODiHR Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim
Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Małopolskim
***
PATRONAT MEDIALNY
TVP3 Rzeszów
Polskie Radio Rzeszów
Reporter Gazeta
